POLYWOOD Captain Chaise Lounge Seating Set
Special Price
$1,378.00
FREE Shipping
$2,250.00
- You Save: $872.00 ( 38.76% )
Details
The POLYWOOD Captain Chaise Lounge Seating Set comes complete with two Captain Chaise Lounges with Arms by Poly-Wood LLC. These outdoor chaise lounges recline in four positions as well as completely flat. Constructed from recycled poly material, your POLYWOOD Captain Chaise Lounges can remain outdoors all year round. Simply clean with soap and water if necessary. They will not absorb liquid, harbor insects, warp or corrode. The POLYWOOD Captain Chaise Lounge Seating Set is ideal for both commercial and residential applications.
More Information
| Style | Chaise Lounge |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Chaise: 26 in, Table: 15 in |
| Overall Height | Chaise: 38 in, Table: 22.75 in |
| Overall Depth | Chaise: 80 in, Table: 18 in |
| Seat Height | Chaise seat: 11.25 in |
| Seat Size | 22.25 x 46.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- shipped simple knock down for easy assembly
- stainless steel hardware
- standard with umbrella hole and plug
- perfect for residential or commercial use
- available in seven traditional colors
- virtually maintenance free!
- Set includes: (2) Captain Chaise Lounges with Arms