POLYWOOD® Captain Bar Set for Two
Special Price
$1,127.00
FREE Shipping
$1,830.00
- You Save: $703.00 ( 38.42% )
Code:
PW-CCB30-NCBT31
Weight:
142 lbs
Dimensions:
Complete Details in Specifications
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Captain Bar Set for Two is an ideal fit for small balconies, poolside gatherings or anywhere you want to have an unobstructed view over a railing! The set includes two Captain Bar Chairs and a Square 31 in Bar Table all made from recycled HDPE lumber. POLYWOOD Furniture is weather resistant and will not be affected by the elements including salt air, hot sun, cold winters and everything in between. This outdoor furniture has the color infused all the way through the lumber so a scratch will not reveal itself on this furniture. Maintenance free care is something WE ALL appreciate. Well, because of the weather resistance of this product you will never have to sand, paint or refinish it to keep the Captain Bar Set looking like the day you bought it!
More Information
| Style | Bar Set |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | Complete Details in Specifications |
| Overall Width | Chair 24 in - Table 31 in |
| Overall Height | Chair 49 in - Table 42 in |
| Overall Depth | Chair 24 in - Table 31 in |
| Seat Height | 29.5 in |
| Seat Size | 17 in x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments