POLYWOOD Bayline-MOD 7 Piece Bar Set
Special Price
$4,829.00
FREE Shipping
$6,995.00
- You Save: $2,166.00 ( 30.96% )
Details
The Bayline 7 Piece Bar Set exudes an ultra-modern design, smooth sleek SOLID table top and beautifully adorned with six Bayline Bar Arm Chairs. Outdoor bar furniture puts you at just the right height to easily see over any railing so you can enjoy an unobstructed view of the great outdoors. The outdoor bar chairs feature a powder-coated aluminum frame in four finishes topped with a durable, fade, tear, mildew and mold resistant outdoor sling available in ten beautiful colors. Our customers just love this set! Customer Favorite in the following combinations - Bronze Frame, Plastique Table with White or Burlap Sling.
More Information
| Style | Bar Set |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Sets |
| Collection | Bayline |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Overall Width | Chair: 22.25 in, Table: 36 in |
| Overall Height | Chair: 46 in, Table: 42 in |
| Overall Depth | Chair: 22.5 in, Table: 72 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Size | 17.25 in w x 19.25 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships Quickly in Bronze Frame, Plastique Table with White or Burlap Sling
- Aluminum powder-coated frame available in four finishes
- Fade resistant, tear & mildew resistant sling fabric
- Stainless steel fasteners
- Proudly made in the USA
- Set includes: (6) Bayline Bar Arm Chairs and (1) MOD SOLID Bar Table