POLYWOOD Bayline Dining Side Chair
Special Price
$239.99
FREE Shipping
$326.99
- You Save: $87.00 ( 26.61% )
Details
The POLYWOOD Bayline Dining Side Chair is the perfect accompaniment to the Euro or MOD Dining Tables made by Poly-Wood Inc. Available in a variety of powder coated aluminum frames topped with durable sling material which is resist to tearing, fading and mold and mildew. Mix and match the frame and sling colors to create just the look you are hoping for.
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Armless |
| Collection | Bayline |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 18.75 in x 21.75 in x 33.5 in |
| Overall Width | 18.75 in |
| Overall Height | 33.5 in |
| Overall Depth | 21.75 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 17.25 in x 16.75 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in four finishes
- Stackable
- High quality sling fabric
- Sling is resist to tearing, fading, mold and mildew
- Easily cleans with soap and water
- Coordinates with both MOD or Euro Dining Tables