POLYWOOD Bayline Counter Arm Chair
Special Price
$545.00
FREE Shipping
$865.00
- You Save: $320.00 ( 36.99% )
Code:
PW-A291
Weight:
14 lbs
Dimensions:
22.25 in l x 22.5 in d x 41 in h
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Bayline Counter Arm Chair by Poly-Wood LLC is beautifully designed to coordinate with the Euro or MOD Counter Tables. The boosted seat height allows you to see over most railings. The all weather sling offers a durable, tear resistant surface. Available in ten colors - The POLYWOOD Bayline Counter Arm Chair allows you to customize your look. The powder-coated aluminum frame is available in four finishes and will withstand all weather.
More Information
| Style | Counter Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Features | Arm Chair |
| Collection | Bayline |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 22.25 in l x 22.5 in d x 41 in h |
| Overall Width | 22.25 in |
| Overall Height | 41 in |
| Overall Depth | 22.5 in |
| Seat Height | 25 in |
| Seat Size | 17.25 in x 19.25 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Aluminum frame available in four finishes
- Durable all weather sling in 10 colors
- Designed for use with MOD or Euro Counter Tables
- Made in the USA
- Mildew, mold, tear and fade resistant sling