POLYWOOD Bayline Chaise Lounge
Special Price
$1,359.00
FREE Shipping
$1,699.00
- You Save: $340.00 ( 20.01% )
Code:
PW-AC190
Weight:
27 lbs
Dimensions:
78.25 in D x 23 in W x 38.63 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
Modern, sleek and super comfortable, the POLYWOOD Bayline Chaise Lounge features a powder-coated aluminum frame (available in four finishes) topped with an all weather, mildew, tear and fade resistant outdoor sling material in ten colors. This allows you to mix and match the selections to create just the right look. Designed to beautifully accent your pool or deck, the Bayline Chaise Lounge easily stacks for storage or transport. The back adjusts in multiple positions to give you just the right amount of 'lounge'.
More Information
| Style | Chaise Lounge |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Adjustable Back |
| Collection | Bayline |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 78.25 in D x 23 in W x 38.63 in H |
| Overall Width | 23 in |
| Overall Height | 38.63 in |
| Overall Depth | 78.25 in |
| Seat Height | 12.25 in |
| Seat Size | 46 x 23 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Durable aluminum frame in four finishes
- Tear, mildew & mold resistant sling material
- Conveniently stacks for transport or storage
- Multiple frame/sling combinations to accent your home
- Modern, sleek design
- Made in the USA
- Backed by a 20 yr Warranty for Residential Use