POLYWOOD Bayline Chaise 3 Piece Set
Special Price
$1,929.97
FREE Shipping
$2,849.00
- You Save: $919.03 ( 32.26% )
Code:
PW-2AC190-AT18
Weight:
64 lbs
Dimensions:
Chaise: 78.25 in D x 23 in W x 38.63 in H, Table: 16.75 in x 16.75 in x 18 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
Comfort and style define this chaise lounge set, the Bayline Chaise 3 Piece Set consists of two Bayline Chaise Lounges. These outdoor chaises feature an all weather aluminum frame topped with tear, mildew and mold resistant outdoor sling material. No need for a cushion here, you will love the slight give and cushy feel that is afforded with the sling material. Sleek lines make this modern looking chaise perfect for 'kicking up a notch' in your outdoor entertainment area.
More Information
| Style | Chaise Lounge |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | Chaise: 78.25 in D x 23 in W x 38.63 in H, Table: 16.75 in x 16.75 in x 18 in |
| Overall Width | Chaise: 23 in - Table: 16.75 in |
| Overall Height | Chaise: 38.63 in - Table: 18 in |
| Overall Depth | Chaise: 78.25 in - Table: 16.75 in |
| Seat Height | 12.25 in |
| Seat Size | 46 in x 23 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Chaise Lounges Stack for storage or transport
- All weather aluminum frame available in four finishes
- Mildew and mold resistant sling material
- Vibrant color combinations
- Tear and fade resistant
- Made in the USA
- Chaise Lounges have an adjustable back - lay completely flat
- Set includes (2) Bayline Chaise Lounges & (1) Euro Side Table in Plastique