POLYWOOD Bayline Bar Arm Chair
Special Price
$595.00
FREE Shipping
$935.00
- You Save: $340.00 ( 36.36% )
Code:
PW-A292
Weight:
13 lbs
Dimensions:
22.5 in D x 22.25 in W x 46 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Bayline Bar Arm Chair is the newest collection to the POLYWOOD line. This bar chair features a sturdy aluminum frame topped with all-weather outdoor sling material. The arm rests on the Bayline Bar Arm Chair are beautifully coordinated with Plastique or White arm rests to finish off this classy look. Talk about a comfortable chair! This bar chair has just enough give to make it amazingly comfortable without a cushion. The commercial grade outdoor sling material is fade, tear, mildew and mold resistant and makes the perfect addition to the aluminum frames. Use this gorgeous outdoor chair with one of our Euro or MOD Bar tables and watch your family and friends flock around them!
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Arm Chair |
| Collection | Bayline |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 22.5 in D x 22.25 in W x 46 in H |
| Overall Width | 22.25 in |
| Overall Height | 46 in |
| Overall Depth | 22.5 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Size | 17.25 in w x 19.25 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Aluminum Frame available in four finishes
- Durable, tear & fade resistant outdoor sling material
- Proudly made in the USA
- Beautifully accents any outdoor environment
- Mold and mildew resistant sling
- Backed by Manufacturer's warranty