POLYWOOD Bayline 7 Pc. Dining Set
Special Price
$3,349.00
FREE Shipping
$4,785.00
- You Save: $1,436.00 ( 30.01% )
Details
The POLYWOOD Bayline 7 Pc. Dining Set takes outdoor dining to a new level! You will love the sleek, smooth lines created by the finely crafted aluminum frames. The performance defined modern frames are beautifully topped with all weather sling material designed to withstand all weather conditions. The Bayline Collection by Poly-Wood takes a giant leap forward in the style department with this modern collection. The POLYWOOD Bayline 7 Pc. Dining Set features the 36 x 72 in Euro Dining Table with Plastique slats which beautifully mimics the look of natural teak without the maintenance. Each of the Bayline Dining Chairs is fitted with a sling seat and back in a variety of colors. Although all POLYWOOD furniture is designed to be used outdoors, why not try this gorgeous dining set on a covered terrace or in the cabin. You will love the comfort, convenience and durability.
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Collection | Bayline |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Table: 36 in, Chair: 22.25 in |
| Overall Height | Table: 29 in, Chair: 33.5 in |
| Overall Depth | Table: 72 in, Chair: 22.25 in |
| Seat Height | 17.25 in |
| Seat Size | 19.25 in x 17.25 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in White Frame- Plastique Table-Navy Sling
- Customer Favorite in Bronze Frame-Plastique Table-Kiwi or Burlap Sling
- Durable, all weather aluminum frame
- Four powder-coated frame finishes available
- Modern design
- Durable white sling material resist to mildew, tears and fading
- 20 Year Limited Residential Warranty
- Marine grade stainless steel hardware fasteners
- Set includes: Euro 36x72 in Dining Table and (6) Bayline Arm Chairs