POLYWOOD Bayline 3 Piece Bar Set
Special Price
$1,849.00
FREE Shipping
$2,640.00
- You Save: $791.00 ( 29.96% )
Details
The Bayline 3 Piece Bar Set features the ultra modern MOD SOLID 36 in Bar Table surrounded by two Bayline Bar Arm Chairs. This bar set is ideal for small balconies and decks. It gives you the height you need to see over any railing to enjoy an unobstructed view.
More Information
| Style | Bar Set |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Sets |
| Collection | Bayline |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Table: 30 in, Chair: 22.25 in |
| Overall Height | Table: 42 in, Chair: 46 in |
| Overall Depth | Table: 30 in, Chair: 22.5 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Size | 17.25 in x 19.25 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Sling Material mildew, fade and tear resistant
- Variety of sling material
- Aluminum frame available in four different finishes
- Ships QUICK in White frame with Plastique Table and Navy Sling
- Bronze Frame - Plastique Table with Kiwi or Burlap Sling SHIPS QUICK!
- Marine-grade stainless steel fasteners
- Made in the USA
- Set includes - 30 in MOD SOLID Bar Table and (2) Bayline Bar Arm Chairs