Details
The POLYWOOD Adirondack Bay Seating Set includes two of the best selling Adirondack Chairs on the internet and a South Beach Side Table. You will love the convenience and maintenance free qualities of the Adirondack Bay Seating Set. This outdoor furniture is weather resistant, because it does not absorb moisture it will not rot, warp, corrode or become bug infested. Better yet it is easily cleaned with soap and water when needed. The POLYWOOD Adirondack Bay Seating Set will never need to be sanded, painted or refinished to keep it looking new for years to come. And as far as maintenance on this outdoor set, simply hose down as needed. Sit Back, Relax, and Forget About It ~ It's POLYWOOD, need we say more? Set includes: Two POLYWOOD Classic Folding Adirondack Chairs and a POLYWOOD South Beach 18 in Side Table
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Adirondack |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Oval |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Chair: 29 in - Table: 15 in |
| Overall Height | Chair: 35.75 in - Table: 18 in |
| Overall Depth | Chair: 35.75 in - Table: 19 in |
| Arm Height | 21.25 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 17 in |
| Seat Height | 14 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- Adirondack Chairs for easy transport or storage
- Great for RVing or Camping
- Stainless steel hardware
- Perfect for residential or commercial use
- Available in 13 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- Virtually maintenance free!
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Made in the USA