POLYWOOD 5 pc Nautical Grand Adirondack Set with Ottomans
$1,595.00
FREE Shipping
$2,280.00
You Save $685
(31%)
More Information
| Style | Ottoman / Foot Stool |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 108 in w x 58 in d x 42 in h |
| Overall Width | 108 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 58 in |
| Seat Width | 24 in |
| Weight Capacity | 650 lbs per chair |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Designed with reinforced seats, back bracing and extra fasteners
- Oversized, comfortably contoured seat and back
- Boasts a 24 in wide seat width
- All-weather performance not prone to split, crack, chip or rot
- Heavy duty chair ideal for high traffic areas
- Made in the USA
- Includes: (2) Nautical Grand Adirondack Chairs, (2) Grand Adirondack Ottomans and (1) Newport 18 in Side Table