POLYWOOD® 4 Seat Seashell Dining Set
Special Price
$2,015.00
FREE Shipping
$3,363.00
- You Save: $1,348.00 ( 40.08% )
Code:
PW-NCT37-4SHD19
Weight:
220 lbs
Dimensions:
Chair: 27 in, Table: 37 in x Chair: 35.75 in, Table: 29 in x Chair: 27.75 in, Table: 37 in (WxHxD)
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD 5 Piece Seashell Dining Set features the most comfortable adirondack dining chair, the Seashell Casual Chair. You will love the deeply contoured seat and back with the roll out behind your legs. Four adirondack dining chairs surround a Nautical 37 inch Dining Table. Available in seven POLYWOOD recycled plastic colors, this virtually maintenance free patio furniture will not rot, warp or corrode. Assembled with stainless steel hardware, this outdoor patio set is designed to be left out year round.
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Overall Width | Chair: 27 in, Table: 37 in |
| Overall Height | Chair: 35.75 in, Table: 29 in |
| Overall Depth | Chair: 27.75 in, Table: 37 in |
| Seat Height | 16.5 in |
| Seat Size | 19 x 16.75 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments