POLYWOOD® 4 Piece Outdoor Living Patio Set
Special Price
$3,216.00
FREE Shipping
$5,000.00
- You Save: $1,784.00 ( 35.68% )
Code:
PW-4ACMC
Weight:
257 lbs
Dimensions:
See Product Details
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
POLYWOOD® 4 Piece Outdoor Living Set brings the comfort of your living room to the great outdoors. This stylish and functional deep seating outdoor furniture set offers virtually no maintenance and easy care cushions. The Sunbrella fabric cushions offer superior fade resistance and easy cleaning. The POLYWOOD® 4 Piece Outdoor Living Set features the comfort of wide arm rests, thick cushions and an oversized ottoman all make this Deep Seating Outdoor Patio Set the perfect place to sit back relax and forget about it. The frame of this POLYWOOD recycled lumber furniture is made from recycled milk jugs that were headed for our landfills so feel good about how you are helping to save the earth for future generations. UV-inhibited pigments resist fading, superior weather resistance, will not crack, rot or splinter are just some of the stand out features on this deep seating outdoor poly lumber patio set. Minimal assembly is required, so there is just minutes before enjoyment! The POLYWOOD® 4 Piece Outdoor Living Set includes: 1 Mission Chair, 1 Mission Sofa, 1 Club Ottoman and 1 Club Side Table. Accent pillows sold separately.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | See Product Details |
| Overall Width | Chair: 28.5 in, Couch: 71 in, Ottoman: 27 in, Table: 17.75 in |
| Overall Height | Chair: 33.5 in, Couch: 33.5 in, Ottoman: 14.5 in, Table: 16 in |
| Overall Depth | Chair: 26 in, Couch: 36 in, Ottoman: 23 in, Table: 17.75 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | Chair: 23 x 21 in, Couch: 71 x 21 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes: (1) - Club Mission Chair, (1) - Club Mission Sofa, (1) - Club Ottoman, and (1) - Club Side Tables