POLYWOOD Nautical 37 in x 72 in Bar Table
Details
The POLYWOOD Nautical 37 x 72 in Bar Table is finally here! At long last you can now seat six or more guests at bar height and enjoy the convenience of virtually no maintenance or care for the lifetime of this product. Simply use soap and water to clean as needed. Our POLYWOOD bar table will never need to be sanded, painted or refinished to keep it looking as the day you bought it. The POLYWOOD Nautical 37 x 72 in Bar Table features an umbrella hole with plug for when an umbrella is not in use. The all weather properties of the POLYWOOD Nautical Bar Table prevent it from being affected by all that mother nature can dish out from blistering sun, to frigid winters to the salty, breezy ocean air. Made from recycled plastic that was originally destined for landfills, so you can feel good about your contribution to the preservation of our planet! Durability, comfort and low maintenance at affordable prices guaranteed!
More Information
| Style | Bar Table |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Dimensions | 71.5 in L x 36.75 in W x 42 in H |
| Overall Width | 71.5 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 36.75 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments