POLYWOOD 3 Pc Nautical Grand Upright Adirondack Set
$1,195.00
FREE Shipping
$1,705.00
You Save $510
(30%)
More Information
| Style | Conversation Set |
|---|---|
| Furniture Height | Upright |
| Features | Sets |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 109 in w x 35 in d x 44 in h |
| Overall Width | 109 in |
| Overall Height | 44 in |
| Overall Depth | 35 in |
| Arm Height | 25.25 in |
| Seat Width | 24 in |
| Seat Depth | 20.15 in |
| Seat Height | 17.55 in |
| Seat Size | 24 in w x 20.15 in d |
| Weight Capacity | 650 lbs per chair |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Designed with reinforced seat, back bracing and extra fasteners
- Boasts a weight capacity of 650 lbs
- Higher, upright seat makes for easy entry/exit
- Designed for all-weather performance
- Practically maintenance free
- Marine-grade quality fasteners
- Includes: (2) Nautical Grand Upright Chairs and (1) Newport 18 in Side Table