Details
The POLYWOOD Square Park Table helps you to create an outdoor space where people will gather and spent time with loved ones. The Square Park Table is designed for high traffic areas as it is constructed with two by fours and two by sixes. This strudy POLYWOOD Square 48 in Park Table is handsomely accented by the POLYWOOD Park Bench and/or the POLYWOOD Backless Park Bench if you prefer to use chairs the Seashell Dining Chair is the chair for you!
More Information
| Furniture Height | Dining |
|---|---|
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6-8 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 50 in |
| Overall Height | 30 in |
| Overall Depth | 50 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- shipped simple knock down for easy assembly
- stainless steel hardware
- comes standard with umbrella hole and plug
- perfect for residential or commercial use
- available in seven traditional colors
- virtually maintenance free!