Details
The POLYWOOD South Beach Counter Seating Set allows you to easily see over any railing or balcony so you can enjoy the view. These versatile POLYWOOD South Beach Counter Chairs are easily moved to wherever you need to add extra seating! Available in bright colors as well as our traditional colors which are constructed from recycled POLYWOOD HDPE plastic lumber you can rest assured that it will never need sanding, painting or refinishing to keep it looking its best year after year. Just simply hose off as needed! Outdoor furniture by POLYWOOD offers durable construction, stainless steel hardware and a lifetime of enjoyment. Set Includes: (2) South Beach Counter Chairs, (1) 26 in. Long Island Side Table
More Information
| Furniture Height | Counter |
|---|---|
| Features | Sets |
| Collection | South Beach |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | See Specifications |
| Overall Width | Chair - 26.5 in, Table - 15 in |
| Overall Height | Chair - 50 in, Table - 26 in |
| Overall Depth | Chair - 28 in, Table - 15 in |
| Arm Height | 32.25 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 24 in |
| Seat Size | 20 in x 16 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set Includes: (2) South Beach Counter Chairs, (1) 26 in Long Island Side Table