POLYWOOD Seashell Casual Chair
Special Price
$379.00
FREE Shipping
$625.00
- You Save: $246.00 ( 39.36% )
Details
POLYWOOD Seashell Adirondack Casual Chair is the perfect complement to our POLYWOOD Park 48 in Square Dining Table or any of our fine POLYWOOD recycled plastic, outdoor dining tables. You can use these versatile adirondack casual chairs alone on the patio, deck or poolside with a POLYWOOD Seashell Side Table to create a quiet reading spot.
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 19 in x 17.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in seven POLYWOOD HDPE resin colors
- Contoured seat & back for added comfort
- Stainless steel hardware
- All weather outdoor furniture
- Made in the USA
- Minimal assembly required
- 20 Year Limited Manufacturer's Warranty
- Constructed from recycled POLYWOOD plastic lumber
- Completely recyclable
- Sunbrella seat cushions sold separately