Details
The POLYWOOD Commercial Picnic Table will handsomely accent any outdoor environment whether it is for a snack by the lake, lunch under a tree or a late night snack while camping in the backyard. This Commercial Picnic Table is constructed for thicker heavier boards of POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber to withstand heavier use making this outdoor picnic table ideal for school, local parks or office break areas. The Eco-Friendly Outdoor Furniture for the green conscious consumer.
More Information
| Style | Picnic Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 70 in |
| Overall Height | 30 in |
| Overall Depth | 65 in |
| Seat Height | 17.75 in |
| Seat Size | 70 in x 11 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Made in the USA
- Some assembly required
- Virtually Maintenance Free
- Commercial Grade for superior performance in high-traffic areas
- Assembled with stainless steel hardware
- Completely recyclable
- Umbrella hole standard
- Weather resistant - will not rot, warp, or corrode
- Constructed from weather resistant recycled POLYWOOD lumber