POLYWOOD Nautical High Back Chair
Special Price
$299.00
FREE Shipping
$433.55
- You Save: $134.55 ( 31.03% )
Code:
PW-NCH38
Weight:
30 lbs
Dimensions:
38 in H x 25 1/2 in W x 25 in D, Seat Ht: 17 in, Seat Sz.: 17 1/2 in x 18 in
Assembly:
No Assembly Required (PDF)
Details
This POLYWOOD Nautical High Back Chair is the perfect compliment to our collection of POLYWOOD Nautical Dining Tables. Solidly built these outdoor dining chairs are maintenance free and made to last through years of parties, picnics and family get-togethers. The Nautical Highback Chair features an adjustable back for added comfort and folds for easy storing or moving from one location to another. POLYWOOD Outdoor Furniture is the eco-friendly choice for the green conscious consumer. Constructed from weather resistant recycled plastic lumber, this outdoor dining chair will offer years of use with virtually no maintenance.
More Information
| Furniture Height | Dining |
|---|---|
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 38 in H x 25 1/2 in W x 25 in D, Seat Ht: 17 in, Seat Sz.: 17 1/2 in x 18 in |
| Overall Width | 25.5 in |
| Overall Height | 38 in |
| Overall Depth | 25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 17 1/2 in x 18 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews 5
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite - All Colors
- Contoured seat for added comfort
- Stainless steel hardware
- All weather outdoor furniture
- Made in the USA
- Ships fully assembled
- Adjustable back in three positions
- Folds for storage or easy transport
- 20 Year Limited Manufacturer's Warranty
- Constructed from recycled POLYWOOD plastic lumber
- Completely recyclable
- Sunbrella seat cushions sold separately