POLYWOOD® Nautical 48 In Swing
Code:
PW-NS48
Weight:
56 lbs
Dimensions:
24.5 in x 51.75 in x 25 in Seat Sz 45 in x 17.25 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Nautical Swing provides a perfect porch swing. This POLYWOOD Nautical 48 In Swing will easily create a special spot on your porch for relaxing in a cool breeze. You will enjoy the quality construction that will provide you with years and years of enjoyment! This decorative Nautical Swing is the perfect addition to your outdoor environment!
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 24.5 in x 51.75 in x 25 in Seat Sz 45 in x 17.25 in |
| Overall Width | 51 3/4 in |
| Overall Height | 24 1/2 in |
| Overall Depth | 25 in |
| Seat Height | varies |
| Seat Size | 45 in x 17 1/4 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments