Details
The POLYWOOD Nautical Bench provides a perfect "snuggle" spot for two. The seat on this Nautical Bench is gently contoured for a comfortable fit! Why not use these POLYWOOD Nautical Benches in the garden, backyard, or patio add small side tables to complete your seating area. POLYWOOD furniture is built to last a lifetime as it is constructed from recycled plastic lumber that will not warp, corrode, rot or splinter! This is outdoor patio furniture that eco-friendly for the green conscious consumer.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 37.75 in x 51.75 in x 25 in Seat Ht 17 in Seat Sz 45 in x 17.25 in |
| Overall Width | 51 3/4 in |
| Overall Height | 37 3/4 in |
| Overall Depth | 25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 45 in x 17 1/4 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite All Colors!