POLYWOOD Nautical 37 in Bar Table
Code:
PW-NCBT37
Weight:
71 lbs
Dimensions:
37 in Sq. x 42 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Nautical 37 in or 44 in Bar Table will quickly take you away to a cruise through the Caribbean in a moment. Bringing back memories of the ocean air and a quiet drink with a friend. Place it on your patio or poolside to create a special place to entertain your friends. POLYWOOD Nautical Bar Chairs will complete set, so be sure to check them out! Yes it has an umbrella hole! Poly Lumber furniture is made from polyethylene plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing.
More Information
| Style | Bar Table |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 37 in Sq. x 42 in H |
| Overall Width | 37 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 37 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in ALL COLORS!
- All weather - can be left out all year
- Will not splinter, crack, peel or rot
- Umbrella Hole and Plug come standard
- Shipped simple knock down for easy assembly
- Stainless steel hardware
- Perfect for residential or commercial use
- Available in 7 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- Available in 37 in Square
- Virtually maintenance free!
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Made in the USA