POLYWOOD Nautical Bar Chair
Details
The POLYWOOD Nautical Bar Chair is the perfect match to the POLYWOOD Nautical Round or Square Bar Tables! Whether on the pier at the cottage or the backyard. You will enjoy the quality craftsmanship of this durable outdoor bar chair for years! This Nautical Bar Chair is made to withstand any weather. It is securely fastened with rustproof stainless-steel hardware. POLYWOOD Outdoor Furniture is the eco-friendly choice for the green consumer.
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 46 in H x 25 1/2 in W x 25 in D, Seat Ht.: 29 1/2 in, Seat Size: 17 1/2 in 18 in |
| Overall Width | 25.5 in |
| Overall Height | 46 in |
| Overall Depth | 25 in |
| Seat Height | 29.5 in |
| Seat Size | 17.5 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 4
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in seven POLYWOOD HDPE resin colors
- Contoured seat for added comfort
- Stainless steel hardware
- All weather outdoor furniture
- Made in the USA
- Minimal assembly required
- 20 Year Limited Manufacturer's Warranty
- Constructed from recycled POLYWOOD plastic lumber
- Completely recyclable
- Sunbrella seat cushions sold separately