Details
The POLYWOOD Garden Planters accent your patio or porch with the comfort of plants. This convenient Garden Planter can even double as a trash bin lined with a trash can liner. POLYWOOD constructs this Garden Planter out of recycled POLYWOOD lumber so it will not rot, warp or corrode. You will enjoy the fact that they come in the same colors as your POLYWOOD Outdoor Patio Furniture. No more bare corners for the deck around the pool! The bottom of this planter is not solid and will require a pot to be used.
More Information
| Style | Planter |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 16 in H x 16 in W x 16 in D |
| Overall Width | 16 in |
| Overall Height | 16 in |
| Overall Depth | 16 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments