POLYWOOD Two Shelf Bar Side Table
Code:
PW-BST
Weight:
22 lbs
Dimensions:
35 1/2inH x 18inW x 14inD
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
POLYWOOD Two Shelf Bar Side Table being at ''bar height'' is perfectly complemented between two matching Nautical Bar Chairs. It has two shelves to hold anything that you might need by the pool or patio. Whether you place this poolside or on the patio you will like how it easily complements your environment and you can feel good that is is made out of recycled products. All in the efforts to help protect the beautiful world we live in. POLYWOOD Outdoor Furniture is made from polyethylene plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing.
More Information
| Style | Side / End Table |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 35 1/2inH x 18inW x 14inD |
| Overall Width | 18 in |
| Overall Height | 35.5 in |
| Overall Depth | 14 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments