Details
POLYWOOD Park 48 in Backless Bench is the perfect addition to the POLYWOOD Park 48 in Square Table. Don't have a table, that's fine too, just use these outdoor park benches in your garden or patio. Both the POLYWOOD Park 48 in Backless Bench and the POLYWOOD Park 48 in Square Table are built for high traffic or heavier use place them in the local playground, school or park. These outdoor, reycled plastic benches are constructed out of POLYWOOD HDPE recycled plastic which is dense, non-porous and mold free polyethylene plastic entirely made from recycled plastic bottles and containers (post consumer-your efforts at recycling paying off!) that are permeated with UV stabilized coloring that goes all the way through the plastic lumber! This process allows for consistent coloring throughout the resin lumber.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 17 in |
| Overall Depth | 14 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 48 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- All weather durable - hot sun, salty ocean air, cold winters
- Ships fully assembled
- High back design
- Assembled with stainless steel hardware
- Ideal for residential or commercial use
- Virtually maintenance free!
- Backed by a 20 yr. limited Manufacturer's Warranty
- Proudly made in the USA