Recycled Poly Lumber Poly Bent Rocker
Special Price
$338.00
FREE Shipping
$448.20
- You Save: $110.20 ( 24.59% )
Code:
POF-DPBR
Weight:
42 lbs
Dimensions:
27 in W x 32 in D x 40 in H
Assembly:
Fully Assembled (PDF)
Details
Recycled Poly Bent Rocker is the ideal rocker to relax on a sultry summer day. Stylish and extremely comfortable, the Recycled Poly Bent Rocker highlights the workmanship of fine craftsman that still take pride in their work. The Poly Bent Rocker is constructed from 100% recycled poly lumber which will not rot, warp, corrode or ever need to be sanded, painted or refinished to maintain its beauty. You choose between a solid color or mix and match for a two-toned effect. Enjoy this outdoor, all-weather rocker in all seasons whether it is the middle of summer, an autumn evening or winter morning.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 27 in W x 32 in D x 40 in H |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Height | 40 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews 4
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Virtually maintenance free!
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Contoured, curved back
- Stainless steel hardware
- Will not crack - split - rot or splinter
- UV Stabilitzed to prevent fading
- 100% recycled poly lumber material
- Minimal assembly required
- Handcrafted in the USA