POLYWOOD Nautical 44in Conversation Table
Code:
PW-NCCT44
Weight:
82 lbs
Dimensions:
43 in x 43 in x 18 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
Enjoy this POLYWOOD Nautical 44 In Conversation Table in two sizes to accent any outdoor patio furniture seating set. Built to last a lifetime from POLYWOOD lumber for a sustainable outdoor furniture that is as attractive as it is eco-friendly! POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber is manufactured from recycled post consumer plastic which will not rot, warp or corrode. This weather resistant material requires no sanding, painting or refinishing to keep your outdoor patio furniture looking new year after year.
More Information
| Style | Conversation Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 43 in x 43 in x 18 in |
| Overall Width | 43 in |
| Overall Height | 18 in |
| Overall Depth | 43 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments