Details
Enjoy this POLYWOOD Nautical 37" Conversation Table in two sizes to accent any outdoor patio furniture seating set. Built to last a lifetime from recycled plastic lumber for a sustainable outdoor furniture that is as attractive as it is eco-friendly! POLYWOOD HPDE lumber is manufactured from post consumer recycled plastic which will not rot, warp or corrode. This weather resistant material requires no sanding, painting or refinishing to keep your outdoor patio furniture looking new year after year.
More Information
| Style | Conversation Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 37 in x 37 in x 18 in |
| Overall Width | 37 in |
| Overall Height | 18 in |
| Overall Depth | 37 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments