POLYWOOD Nautical Counter Chair
Code:
PW-NCB40
Weight:
31 lbs
Dimensions:
Complete Details Below
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Nautical Counter Chair is the perfect match to the POLYWOOD Nautical 37 x 72 Counter Table, or the Nautical 31 Inch Counter Table! Whether on the pier at the cottage or on the deck where you want to see over the railng you will enjoy your POLYWOOD Nautical Counter Chair for years and years to come! You will enjoy the quality craftsmanship of this durable outdoor counter chair. This outdoor counter chair is weather resistant and does not absorb liquid! It can be easily cleaned with soap and water and is backed by a Manufacturer's 20 Year Limited Warranty! This POLYWOOD Nautical Counter Chair is made to withstand any weather. It is securely fastened with marine grade stainless-steel hardware. POLYWOOD Outdoor Furniture is the eco-friendly choice for the green consumer.
More Information
| Style | Counter Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 25.5 in |
| Overall Height | 40 in |
| Overall Depth | 24.5 in |
| Seat Height | 24.5 in |
| Seat Size | 18 in x 15.75 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments