Tailwind MLG525 Medium Lifeguard Chair with Front Ladder
Code:
TW-MLG525
Weight:
155 lbs
Dimensions:
48 in L x 59 in W x 70 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Tailwind MLG525 Lifeguard Chair with Front Ladder is one of the top picks by Coastal Community Beaches, the YMCA, US Military Bases and Waterparks all over the country. The MLG525 Lifeguard Chair with Front Ladder features a cup and umbrella holder (1 5/8 in. diameter opening) and two textured steps for easy entry/exit. This lifeguard chair offers comfortable seating with its deep contours and curved backs and a wide stable base making this Lifeguard Chair ideal for pools, beaches, beach volleyball courts and anywhere. The front ladder is ideal for providing a wider base support which makes this lifeguard chair perfect for use on uneven terrain such as a beach, grassy pool areas or beach volleyball courts. The MLG525 Lifeguard Chair with Front Ladder is ideal for use at local pools, community centers, tennis courts and even your home pool. Approved by the World Waterpark Association.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 48 in L x 59 in W x 70 in H |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 70 in |
| Overall Depth | 41 in |
| Seat Height | 40 in - Platform Height: 33 in |
| Seat Size | 20 in x 18 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Constructed from 100% recycled plastic lumber
- Cup and umbrella holder standard
- Steps for easy entrance - textured for anti-slip
- Weather resistant - won't rot, warp, corrode
- No straps to replace
- Durability & Comfort at affordable prices
- Ships Quick
- Virtually maintenance free
- Seen in Extreme Makeover: Home Edition, High School Musical 2, Disney Theme Parks
- Ideal for home use too!
- Not just for lifeguards!
- Minimal assembly required
- Ships Internationally (call for quote)
- Authorized TailWind Dealer
- Made in the USA