Tailwind MLG520 Medium Lifeguard Chair with Side Step
Code:
TW-MLG520
Weight:
155 lbs
Dimensions:
48inL x 59inW x 70inH
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Tailwind MLG520 Lifeguard Chair is one of the top picks by Coastal Community Beaches, the YMCA, US Military Bases and Waterparks all over the country. The MLG520 Lifeguard Chair features a cup and umbrella holder (1 5/8 in. diameter opening) and two textured steps for easy entry/exit. This lifeguard chair offers comfortable seating with its deep contours and curved backs and a wide stable base making this Lifeguard Chair ideal for pools, beaches, beach volleyball courts and anywhere. The side steps allow you to place this heavy duty, recycled lifeguard chair right up against the edge of the pool and still provide room for your lifeguards to exit and enter. The MLG520 Lifeguard Chair is ideal for use at local pools, community centers, tennis courts and even your home pool. Approved by the World Waterpark Association.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 48inL x 59inW x 70inH |
| Overall Width | 59 in |
| Overall Height | 70 in |
| Overall Depth | 48 in |
| Seat Height | 50 in - Platform Height 33 in |
| Seat Size | 20 in x 18 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Constructed from 100% recycled plastic lumber
- Cup and umbrella holder standard
- Two steps for easy entrance - textured for anti-slip
- Weather resistant - won't rot, warp, corrode
- No straps to replace
- Durability & Comfort at affordable prices
- Ships Quick
- Virtually maintenance free
- Seen in Extreme Makeover: Home Edition, High School Musical 2, Disney Theme Parks
- Ideal for home use too!
- Not just for lifeguards!
- Minimal assembly required
- Ships Internationally (call for quote)
- Authorized TailWind Dealer
- Made in the USA