Malibu Outdoor Yarmouth Adirondack Chair
Details
The Malibu Outdoor Yarmouth Adirondack Chair features the classic, scalloped adirondack back style that has come to be endeared by people all over the country. You will love the style and performance that the Malibu Outdoor Yarmouth Adirondack Chair offers you and your guests alike. This outdoor adirondack chair is maintenance free, heavy duty, and affordable. Simply place in your back yard, deck, poolside or lakeside and forget about it! The Malibu Outdoor Yarmouth Adirondack Chair requires no sanding, painting or refinishing due to the weather resistant characteristics of HDPE plastic which is used for the construction of this outdoor adirondack chair.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 30 in W x 34 in L x 39 in H |
| Overall Width | 34 in |
| Overall Height | 39 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Height | 16 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Dimension in Box: 36 in W x 25 in L x 10 in H
- Made from 100% Recycled High-Density Polyethylene (HDPE)
- Virtually Maintenance-Free
- 20 Years Warranty - Residential
- 7 Years Warranty - Commercial
- Stainless Steel Hardware
- Color Stable UV Inhibitor
- Dual tone options available - Call for Pricing
- Quick Assembly
- Dimension of Product: 30 in W x 34 in L x 39 in H