Malibu Outdoor Maywood Bar Chair (Sold in Pairs)
Details
Maywood Bar Chair - Sold in Pairs
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 26 in W x 22.5 in L x 46.5 in H |
| Overall Width | 26 in |
| Overall Height | 46.5 in |
| Overall Depth | 22.5 in |
| Seat Height | 27.13 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Customer Favorite in Weathered Wood, White, and Light Gray
- Stainless steel hardware
- Constructed from HDPE recycled plastic
- All-Weather furnishing
- Low to No Maintenance
- Made in the USA
- Available in 14 poly colors
- Dual tone options available - Call for Pricing
- Backed by 20 year residential warranty