Malibu Outdoor Maywood 7 pc Outdoor Living Set
Special Price
$7,450.05
FREE Shipping
$8,995.00
- You Save: $1,544.95 ( 17.18% )
Details
Malibu Outdoor Maywood 7 pc Outdoor Living Set is the perfect set to bring the comfort of your living room to your outdoor space!
More Information
| Style | Deep Seating |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 6-8 Person |
| Dimensions | See details below |
| Overall Width | Sofa: 84 in, Loveseat: 56 in, Chair&Swivel: 32 in, End table: 25 in, Coffee Table: 26 in |
| Overall Height | Sofa, Chair, Loveseat: 35 in, Swivel: 37 in, End table: 20 in, Coffee Table: 15 in |
| Overall Depth | Sofa, Chair, Loveseat 34 in, Swivel 33 in, End table: 25 in, Coffee Table: 48 in |
| Seat Height | Chair, Loveseat, Sofa: 11.75 in, Swivel: 12.375 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- ASK ABOUT OUR WHITE GLOVE DELIVERY
- Customer Favorite frame colors: White, Dark Gray or Weatherwood
- Customer Favorite Cushion Colors: Sparkle Navy, Gateway Mist, Milano Charcoal, Peyton Granite
- Durable, low to no maintenance frames
- Sunbrella/Outdura fabrics
- Stainless steel fasteners
- Mold & Mildew resistant
- Designed for all weather use
- Beautifully handles rain, wind and salt spray
- Set includes: 1 Maywood Sofa, Love Seat, Chair, Swivel Rocker, Ottoman, End Table and Coffee Table
- Proudly made in the USA