Malibu Outdoor Laguna 48 in Dining Table
Details
Malibu Outdoor Laguna Dining Table comfortably seats four people. Made from recycled plastic, this outdoor dining table has an umbrella hole and is virtually maintenance free. Simply hose and go as needed. The Laguna 48 in Dining Table quickly assembles with stainless steel hardware and is UV stabilized for fade resistance. Malibu Outdoor Dining Chairs are best suited for use with this recycled plastic dining table.
More Information
| Style | Dining Table |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | 47.5 in W x 47.5 in L x 31 in H |
| Overall Width | 47.5 in |
| Overall Height | 31 in |
| Overall Depth | 47.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Stainless steel hardware
- Constructed from HDPE recycled plastic
- All-Weather furnishing
- Low to No Maintenance
- Made in the USA
- Available in 14 poly colors
- Dual tone options available - Call for Pricing
- Backed by 20 year residential warranty