Details
Malibu Outdoor Hyannis Folding Adirondack Chair brings happiness to those whom have the great fortune of enjoying a comfortable, quality built folding adirondack chair. Malibu Outdoor Hyannis Folding Adirondack Chair easily folds for storage or transport. Even though the Malibu Outdoor Hyannis Folding Adirondack Chair is weather resistant covering or storing when not in use will save you the cleaning of dirt that accumulates on outdoor furniture. The Malibu Outdoor Hyannis Folding Adirondack Chair is available in an array of colors certain to add style to any back yard, patio, lakeside or beach. Simply add a side table to complete a seating area that you will love to spend time your time relaxing in.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Folding |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 30 in W x 35 in L x 36 in H |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 35 in |
| Seat Height | 15.25 in |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Dimension of Product: 30 in W x 35 in L x 36 in H
- Dimension in Box: 51 in W x 32 in L x 12 in H
- Made from 100% Recycled High-Density Polyethylene (HDPE)
- Virtually Maintenance-Free
- 20 Years Warranty - Residential
- 7 Years Warranty - Commercial
- Stainless Steel Hardware
- Dual tone options available - Call for Pricing
- Color Stable UV Inhibitor
- Quick Assembly