Details
Malibu Outdoor Hyannis Adirondack Chair brings happiness to those whom have the great fortune of enjoying a comfortable, quality built adirondack chair. Malibu Outdoor Hyannis Adirondack Chair offers comfort and the stylish pop of bright colors to your outdoor environment. The Malibu Outdoor Hyannis Adirondack Chair can be complemented with the Malibu Outdoor Adirondack Footstool. The Malibu Outdoor Hyannis Adirondack Chair features a rounded shell design that brings a bit of the beach to any outdoor setting. The Malibu Hyannis Adirondack Chair is made from recycled HDPE plastic which will not rot, splinter, chip or peel and it is virtually maintenance free.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 30 in W x 31 in L x 36 in H |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 31 in |
| Seat Height | 15.25 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Dimension of Product: 30 in W x 31 in L x 36 in H
- Dimension in Box: 43 in W x 28 in L x 10 in H
- Made from 100% Recycled High-Density Polyethylene (HDPE)
- Virtually Maintenance-Free
- 20 Years Warranty - Residential
- 7 Years Warranty - Commercial
- Stainless Steel Hardware
- Dual tone options available - Call for Pricing
- Color Stable UV Inhibitor
- Quick Assembly