Details
Luxcraft trash can is a perfect fit for your outdoor kitchen, business or city park. Our poly trash can is a economical way to keep your home or town beautiful and clean.
More Information
| Family ID | PTC |
|---|---|
| Style | Trash Receptacle |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 30.5 in w x 30.5 in d x 44 in h |
| Overall Width | 30.5 in |
| Overall Height | 44 in |
| Overall Depth | 30.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish Made in the USA
- Supports a 32-gallon liner (not included)
- Removable back for easy access
- Constructed from recycled poly
- All-weather performance
- Backed by Lifetime Residential Warranty