Luxcraft Swivel Adirondack 3 pc Bar Set
More Information
| Family ID | (2)PASC-B-P41ST-B |
|---|---|
| Style | Bar Set |
| Furniture Height | Bar |
| Table Size | 41in Square |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Chair: 29.5 in w x 31.25 in d x 52.5 in h Table: 41 in sq x 42 in h |
| Overall Width | Chair: 29.5 in - Table: 41 in |
| Overall Height | Chair: 52.5 in - Table: 42 in |
| Overall Depth | Chair: 31.25 in - Table: 41 in |
| Arm Height | 37.6 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 29.5 in |
| Seat Back | 25.5 in |
| Seat Size | 23 in x 17.2 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Smooth Swivel
- Amish Made
- Chairs ship fully assembled
- Table needs to be assembled
- Set includes (2) Adirondack Swivel Bar Chairs and (1) 41 in Sq Bar Table