Luxcraft Porch Rocker 3 pc Seating Set
More Information
| Family ID | (2)PPR-PDET |
|---|---|
| Style | Rocking Set |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | Rocker: 25.75 x 34.75 x 43.8 in Table: 21 in dia x 22 in h |
| Overall Width | Rocker: 25.75 in - Table: 21 in |
| Overall Height | Rocker: 43.8 in - Table: 22 in |
| Overall Depth | Rocker: 34.75 in - Table: 21 in |
| Arm Height | 25.2 in |
| Seat Width | 21 in |
| Seat Depth | 17.6 in |
| Seat Height | 16.5 in |
| Seat Back | 29.8 in |
| Seat Size | 21 in x 17.6 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments