Luxcraft Lumin Fire Table 7pc Dining Set
$6,438.00
FREE Shipping
$8,691.30
You Save $2,253
(26%)
More Information
| Set SKUs | 1-LFT79R-6-ISCD |
|---|---|
| Family ID | LFT7PDS |
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Leg Width | 18.9 in |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Chair Front Style | Standard |
| Overall Width | Fire Table: 79.25 in Chair: 18.9 in |
| Overall Height | Fire Table: 35.9 in Chair: 33.75 in |
| Overall Depth | Fire Table: 49.5 in Chair: 21.5 in |
| Seat Width | 19 in |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 17.75 in |
| Seat Back | 16 in |
| Seat Size | 19 in x 16 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Chairs ship fully assembled
- Set includes: (6) Island Dining Side Chairs and (1) Lumin 79 in Fire Dining Table