Luxcraft Lumin 5 pc Counter Set
$5,372.00
FREE Shipping
$7,252.20
You Save $1,880
(26%)
More Information
| Set SKUs | 1-LFT60RC-4-ISCC |
|---|---|
| Family ID | L5PCS |
| Style | Counter Set |
| Furniture Height | Counter |
| Leg Depth | 27.75 in |
| Table Base Depth | 27.75 in |
| Features | Sets |
| Leg Width | 27.75 in |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Overall Width | Fire Table: 60 in Chair: 18.9 in |
| Overall Height | Fire Table: 42.75 in with windguard 36 in without windguard Chair: 39.75 in |
| Overall Depth | Fire Table: 60 in Chair: 21.5 in |
| Seat Width | 18.9 in |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 23.75 in |
| Seat Back | 16 in |
| Seat Size | 18.9 in x 16 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Chair ships fully assembled
- Set includes: (4) Island Counter Side Chairs and (1) Lumin 60 in Counter Table