More Information
| Family ID | (2)PGR-PDET |
|---|---|
| Style | Rocking Set |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Collection | Rockers |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Rocker: Table: |
| Overall Width | Rocker: 27 in |
| Overall Height | Rocker: 46 in |
| Overall Depth | Rocker: 33 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 21 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 15.5 in |
| Seat Back | 30.5 in |
| Seat Size | 21 x 18 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes: (2) Grandpa's Rockers and (1) Deluxe End Table
- Rockers ship fully assembled
- Amish Made in the USA