Luxcraft Garden Bench 4 pc Seating Set
More Information
| Family ID | (2)PPB-(1)4PPB-(1)ICT |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Chair Back Style | Plain |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | Chair: 30 in w x 28.5 in d x 36 in h Bench: Table: |
| Overall Width | Chair: 30 in - Bench: 55 in - Table: 39 in |
| Overall Height | Chair: 36 in in - Bench: 36 in - Table: 18 in |
| Overall Depth | Chair: 28.5 in - Bench: 29 in - Table: 18 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | Chair: 23 in - Bench: 48 in |
| Seat Depth | Chair: 17.5 in - Bench: 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back | Chair: 20.5 in - Bench: 20 in |
| Seat Size | Chair: 23 x 17.5 - Bench: 48 x 18 in |
| Weight Capacity | Chair: 300 lbs - Bench: 600 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish Made
- Comfortably contoured seat
- Constructed from recycled poly material
- Backed by a lifetime warranty
- Set includes: (2) Plain 2 ft Benches, (1) Plain 4 ft Bench and (1) Island Coffee Table