Luxcraft Royal Adirondack Chair-Senior Height
Details
Luxcraft Deluxe Adirondack Chair in Senior Height provides the comfort and style of an adirondack chair but in an easy entry/exit model! Designed with a contoured seat and back make for a truly comfortable chair even without cushions! Amish crafted from recycled poly plastic, this poly adirondack chair will never need to be sanded, painted or refinished. The use of stainless steel fasteners make it the perfect outdoor piece for your garden, deck or patio.
More Information
| Family ID | RAC |
|---|---|
| Style | Adirondack |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Contoured Back |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 31 in W x 31.5 in D x 44.5 in H |
| Overall Width | 31 in |
| Overall Height | 44.5 in |
| Overall Depth | 31.5 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 19 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Back | 30.38 in |
| Seat Size | 23 in w x 19 in d |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 6
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Adirondack Style with a higher seat for easy entry/exit
- Constructed from recycled plastic
- Built for all weather performance
- Contoured seat and back offers the ultimate comfort
- Stainless steel fasteners
- Custom color combinations available for an upcharge
- Made in the USA