Luxcraft Swivel 5 Pc Dining Set
Details
Luxcraft / Crestville Swivel 5 Pc Dining Set
More Information
| Family ID | D46RTS1-(4)PASC-D(1)P46RT-D |
|---|---|
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | Table: 74 in w x 48 in x 30.25 in h Chair: 27.75 in w x 28.5 in d x 40.5 in h |
| Overall Width | Table: 74 in - Chair: 27.75 in |
| Overall Height | Table: 30.25 in - Chair: 40.5 in |
| Overall Depth | Table: 48 in - Chair: 28.5 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 23 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Constructed from all-weather recycled poly
- Can be left outside year-round
- Little to no Maintenance
- Clean with soap and water
- Environmentally sustainable product made from 95% recycled milk jugs/laundry containers
- Includes umbrella hole, stabilizer and plug
- Set includes: (4) Adirondack Swivel Dining Chairs & (1) 4x6 ft Rectangle Table