Luxcraft Round Picnic Set
Details
The Luxcraft / Crestville® Round Picnic Set is ideal for use in commercial or residential settings. The four foot round dining table surrounded with four backless curved benches adds a modern twist to the American picnic table. This round picnic set is constructed from heavy duty HDPE, weather resistant plastic which will not absorb moisture and performs beautifully in all weather conditions. The Luxcraft / Crestville® Round Picnic Set is available in both solid colors as well as two toned colors for an endless array of possibilities to accent your outdoor environment. The Luxcraft / Crestville® Round Picnic Set makes every yard feel like home!
More Information
| Family ID | D4RTS1-(4)P28TB-(1)P4RT-D |
|---|---|
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Table Size | 48in Round |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | Table: 48 in dia x 30.25 in h Bench: 28 in l x 15.5 in d x 17 in |
| Overall Width | Bench: 28 in - Table: 48 in |
| Overall Height | Bench: 17 in - Table: 30.25 in |
| Overall Depth | Bench: 15.5 in - Table: 48 in |
| Seat Width | 28 in |
| Seat Depth | 15.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 28 x 15.5 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments